لزوم تدوین منشور اخلاقی در حسابداری

چرا در حسابداری منشور اخلاقی داریم؟

همانطور که در بالا مورد بحث قرار گرفت، رسوایی ها در بحران مالی جهانی نیاز به یک کد اخلاقی در حسابداری و نیاز حسابداران را برای ارائه تصویری منصفانه از واحد هایی که برای آنها کار می کنند تقویت کرد. کدهای اخلاقی به شرکت ها کمک می کند تا اطمینان حاصل کنند که استانداردهای گزارشگری مالی دقیق را رعایت می کنند. در اینجا دلایل وجود منشور اخلاقی وجود دارد:

  1. اخلاق جزء ذاتی حرفه حسابداری است

حسابداری و اخلاق با حرفه حسابداری همراه هستند. به عنوان حسابدار، مهم است که تصمیمات بی طرفانه ای اتخاذ کنیم که به مشتری کمک کند. اگر شرکت از فروش یک محصول مالی بر کالای دیگر منتفع شود، می تواند منجر به سوگیری و ارائه نادرست اطلاعات برای مشتری شود. به عنوان بخشی از آیین نامه اخلاقی، مهم است که اطلاعات ارائه شده تحت تأثیر خارجی قرار نگیرد.

در هند، شرکت ها باید از Ind AS که مخفف استانداردهای حسابداری هند است، پیروی کنند. این سیاست ‌ها اصولی را برای شناسایی، اندازه‌ گیری و رسیدگی به معاملات حسابداری در صورت ‌های مالی به شرکت ‌ها ارائه می‌ کنند. هدف Ind AS ایجاد سازگاری با اصول و شیوه های حسابداری است که توسط شرکت ها دنبال می شود.

  1. اطلاعات باید محرمانه بماند

افشای هرگونه اطلاعات مالی مانند ادغام یا خرید توسط یک متخصص حسابداری، کد اعتماد را نقض می کند. همچنین از سوی حسابداران غیر اخلاقی تلقی می شود. منشور اخلاقی یک شرکت یا سازمان را از انجام این کار منع می کند مگر اینکه دلیل قانونی برای انجام این کار وجود داشته باشد.

  1. صداقت کارکنان

کد اخلاق تضمین می کند که همه اعضای شرکت در کار خود با مشتریان و سایر روابط حرفه ای صداقت خود را نشان می دهند. آئین نامه اخلاقی همچنین حسابداران را از ارتباط دادن خود با هر گونه اطلاعاتی که می تواند برای مشتری یا سازمان گمراه کننده یا مضر باشد، باز می دارد.

اتحادیه اروپا مقرراتی برای محافظت از حریم خصوصی مشتریان به وسیله ی حفاظت از داده های عمومی دارد. این مجموعه ای از مقررات حفظ حریم خصوصی است که برای همه شرکت هایی که اطلاعات شخصی مشتری را ذخیره یا پردازش می کنند قابل اجرا است. این خط ‌مشی ‌ها شامل حق دریافت نسخه ‌ای از اطلاعات نگهداری ‌شده توسط شرکت، اعلان ‌های نقض داده ‌ها و الزام هر شرکت به نام بردن از افرادی است که مسئولیت حفاظت از اطلاعات شخصی مشتری را بر عهده دارند. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که یکپارچگی اطلاعات شخصی مشتری حفظ می شود و هیچ نشت ناخواسته ای وجود ندارد. اگر شرکت ها یا افراد از قوانین و مقررات مندرج در GDPR پیروی نکنند، ممکن است عواقب جدی در پی داشته باشد. بنابراین، برای شرکت ‌ها ضروری است که یکپارچگی کارکنان را حفظ کنند و از رعایت قوانین GDPR اطمینان حاصل کنند.

  1. حسابدار باید آگاه باشد

صنعت حسابداری به طور مداوم در حال تحول است و با معرفی فناوری های جدید مانند اتوماسیون حساب های پرداختی، نقش حسابداران در حال تغییر است. این بدان معنی است که حسابداران باید در مورد مهارت های خود به روز باشند تا قضاوت دقیقی در مورد مسائلی که مشتریان با آن روبرو هستند ارائه دهند.

داشتن صلاحیت حرفه ‌ای همچنین شامل آگاهی از مهارت ‌ها و تخصص ‌های شما است و به این معنا نیست که در زمینه ‌هایی که با آن‌ ها آشنایی ندارید، دانش دارید. اگر شما یک سرپرست هستید، منشور اخلاقی تضمین می کند که زیر دستان شما تنها پس از دریافت آموزش مناسب وظایف خود را انجام می دهند.

  1. شهرت شرکت

منشور اخلاقی بیان می کند که حسابداران باید تمام قوانین و مقررات فهرست شده توسط هیئت حاکمه را رعایت کنند. این به شرکت کمک می ‌کند تا حرفه ‌ای بودن را حفظ کند و اطمینان حاصل کند که صورت ‌های مالی نشان ‌دهنده منصفانه و دقیق بودن موقعیت شرکت است. عدم رعایت قوانین اخلاقی می تواند اعتبار شرکت را تحت تأثیر قرار دهد و حتی می تواند آنها را با مشکل قانونی مواجه کند!

در بریتانیا، شرکت ‌ها باید از GAAP بریتانیا پیروی کنند که یک نهاد نظارتی است که بیان می‌ کند چگونه صورت ‌های مالی باید در بریتانیا تهیه شود. هدف GAAP استاندارد کردن شیوه‌ های حسابداری و اطمینان از حفظ یکپارچگی و حرفه ‌ای بودن همه شرکت ‌ها است.

  1. پرداخت مالیات

همه شرکت ها موظفند که اطلاعات مالی دقیق را در فرم های مالیاتی خود ارائه دهند. برخی از شرکت ها برای کاهش بار مالی خود می توانند اطلاعات نادرستی را در اختیار سازمان مالیاتی قرار دهند. با این حال، در صورت دستگیری ممکن است با شهادت دروغ و جریمه های سنگین روبرو شوند. منشور اخلاقی تضمین می کند که اطلاعات دقیق هنگام ثبت مالیات ارائه می شود و وضعیت را شفاف نمایش می دهد.

  1. برنامه ریزی مالی

این وظیفه حسابداران است که اطلاعاتی را ارائه دهند که به تسهیل برنامه ریزی برای آینده کسب و کار کمک کند. علاوه بر دقت، اطلاعات باید به موقع ارائه شود تا شرکت بتواند بر اساس اعداد قضاوت درستی داشته باشد. عدم انجام این کار می تواند منجر به از دست رفتن فرصت ها و هزینه های بیشتر برای سازمان شود.

منشور اخلاقی به شرکت ‌ها کمک می‌ کند تا اطمینان حاصل کنند که اعداد یا اطلاعات ارائه ‌شده به ذینفعان شرکت اشتباهی ارائه نمی ‌کنند. ضوابط و مقررات مندرج در سند توسط هیئت حاکمه باید در هر فرآیند حسابداری در سازمان رعایت شود تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات دقیق و قابل اعتماد به استفاده کنندگان از اطلاعات ارائه می شود. تصمیم‌ گیری همیشه به «بله» یا «نه» خلاصه نمی ‌شود و همیشه یک منطقه خاکستری وجود دارد. اخلاق به شرکت های حسابداری در این زمینه تردید شفافیت بیشتری می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *